A Stellantis autóipari óriás váratlan döntéssel visszavonta a Maserati számára szánt 1,5 milliárd eurós befektetést.
A lépés a lehető legrosszabbkor érkezett a Maserati számára, hiszen a patinás márka évek óta komoly pénzügyi nehézségekkel küzd.
A tavalyi évben a Maserati veszteséges volt, miközben globális eladásai drámai mértékben, 26 600 darabról 11 300 darabra zuhantak. A Stellantis korábbi vezérigazgatója, Carlos Tavares már a nyáron egyértelművé tette, hogy a küszködő márkáknak nincs helye a konszernben, kijelentve: „ha nem termelnek profitot, bezárjuk őket”.
A Maserati tehát egyre inkább célkeresztbe került, és a most elvont befektetés csak tovább rontja túlélési esélyeit.
A Stellantis pénzügyi igazgatója, Doug Ostermann egy negyedéves eredménybeszámolón erősítette meg, hogy a Maserati számára előirányzott 1,5 milliárd eurós fejlesztési keretet törölték.
Elmaradhatnak a teljesen elektromos modellek
Iparági források biztosra veszik, hogy a régóta várt elektromos Maserati MC20 Folgore is az áldozatok között van. A tervek szerint 2025-ben bemutatkozó, hárommotoros MC20 Folgore a márka elektromos korszakának zászlóshajója lett volna, de ennek debütálása most teljes bizonytalan.
Ugyancsak kérdésessé vált, jön-e új generáció a Maserati Quattroporte és Levante modellekből. Ezeket az új generációját eredetileg tisztán elektromos hajtásúra tervezték, ám a forrásmegvonás miatt kevés az esély, hogy elkészüljenek.
A törölt fejlesztések listája különösen fájdalmas a Maserati számára, mer erre épült volna a jövő márkastratégiája. A Levante elektromos utódja szintén kulcsfontosságú lett volna a prémium SUV-piacon, ahol a versenytársak, mint a Porsche Cayenne erősítik a pozíciójukat.
Most minden fejlesztés sorsa bizonytalan: a már elkészült prototípusok és fejlesztések a fiók mélyére kerülhetnek, vagy a Stellantis teljesen újragondolhatja a megvalósításukat a későbbiekben.
A drasztikus döntés hátterében az autópiaci trendek változása, a villanyautós forradalom megtorpanása állhat. A Stellantis előzetes várakozásai túl optimisták voltak azzal kapcsolatban, milyen gyorsan fogadják el a vásárlók elektromos Maseratikat – főleg a hatalmas vevőerőt képviselő kínai piacon. Az ázsiai ország autóvásárlói más lóra tettek: inkább számukra hazai prémium elektromos márkákat (pl. Nio, Hongqi) vesznek.
Nem csak a Maserati szenved
A jelenség az egész iparágra jellemző, a nagy gyártók visszafogják a korábban bejelentett villanyautó-projekteket, és továbbra is szerepet szánnak a belső égésű vagy hibrid technológiáknak.
A Maserati esetében ez a stratégiai irányváltás azt jelentheti, hogy inkább a középtávra fókuszálnak: a meglévő modellek finomítására, esetleg új, átmeneti hajtásláncok (például plug-in hibridek vagy mild-hibridek) bevezetésére a teljesen elektromos modellek helyett.
A Stellantis csoportnál jelenleg 14 autómárka található a Peugeot-tól és Fiat-tól az Alfa Romeón át a Jeepig – nem mindegyik teljesít jól, így felmerülhet a drasztikus költségcsökkentés igénye. A Maserati jelenlegi helyzete sajnos pont egy olyan forgatókönyvet vázol fel, amelyben a márka a megszűnés szélére sodródhat, ha nem tud hirtelen javulást felmutatni. A bennfentesek szerint akár az is felvetődhet, hogy a Stellantis megválik a Maseratitól, vagy radikális átszervezéssel próbálja megmenteni.
Forrás: www.vezess.hu