Hónapok óta tartó bizonytalanság után közel lehet a Stellantis az új vezérigazgató kiválasztásához. A hírek szerint Antonio Filosa, az amerikai régió vezetője tűnik a legesélyesebbnek, miközben a cég komoly értékvesztéssel, eladási problémákkal és geopolitikai feszültségekkel küzd.

Sajtóértesülések szerint Antonio Filosa, Stellantis amerikai régióért felelős operatív vezetője áll a lista élén a vállalat új vezérigazgatói posztjára. A Stellantis, amely olyan márkákat birtokol, mint a Jeep, Ram vagy Fiat, hónapok óta keres állandó vezetőt Carlos Tavares decemberi távozása óta.

A döntés még nem végleges, a folyamat továbbra is nyitott – jelezték névtelen források. A cég igazgatótanácsa José Muñozt, a Hyundai Motor új vezérigazgatóját, valamint Mike Manley-t, az AutoNation vezetőjét is számításba vette. Filosa 1999 óta dolgozik a Fiatnál, majd a Stellantis vezetőségébe is bekerült, és tavaly ősszel vette át az észak-amerikai operatív irányítást.

Nehéz örökség, sürgető döntések

A Stellantis helyzete különösen feszült. Az Egyesült Államokban az értékesítések 2024-ben 15 százalékkal, az idei első negyedévben pedig további 12 százalékkal estek vissza. Eközben Donald Trump új vámjai tovább növelik a költségeket és zavarják az ellátási láncokat.

Európában sem jobb a helyzet: a kínai gyártók, köztük a BYD, olcsó járműveikkel egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a pangó piacból, miközben Stellantisnak túlkapacitással kell szembenéznie. A cég februárban jelezte, hogy idei eredményvárakozásai is szerények: a működési nyereségmarzs várhatóan csak közepes egy számjegyű tartományban marad.

A Stellantis piaci értéke tavaly márciusban még 93 milliárd dollár volt, mára azonban 28 milliárdra esett vissza. Az új vezérre komoly feladat vár: helyre kell állítania az amerikai forgalmat, javítania kell a kapcsolatait a kereskedőkkel, politikai szereplőkkel, és kezelnie kell a geopolitikai feszültségeket – írja az Automotive News.

 

Forrás: www.autopro.hu